Yukarı Çık

Blog

Badminton

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

Badminton, kolayca öğrenilebilen, bay ve bayan, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği, ender sporlardandır. Şiddet içermemesi, oynaması ve seyredilmesinin zevkli olması nedeniyle, bayanların da büyük ilgisini çekmektedir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur, dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir.

Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türklerin ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.

Branşın Amacı

Kaz tüyünden yapılmış tüy topla oynanan sporda amaç, file ile ikiye ayrılmış sahada, karşı tarafın topa vuramadan saha zeminine düşmesini sağlamak ve puan kazanmaktır.

Sporcu Özellikleri

Güçlü bacaklar, ani refleksler badminton sporcusunun en önemli özellikleridir. Normal toptan farklı hareket eden tüy top ani bacak hareketleri ve hızlı koşma özelliği gerektirir.

Badminton Sporunu Yapmak İsteyenler İçin

Tüm spor branşlarında olduğu gibi Badminton sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Yorum Yap